( tokaj.guru,  0)

Tokajskí vinári spájajú dve krajiny vínneho regiónu. Vinári zo Slovenska a Maďarska spolupracujú na prvej spoločnej ochutnávke tokajských vín. V panelovej diskusii porovnajú aj vinárske zákony oboch krajín.

Košice, 29. 7. 2016 – Slovenskí a maďarskí tokajskí vinári v týchto dňoch vyberajú vzorky svojich vín, ktoré sa predstavia na spoločnej ochutnávke naslepo. Vinársky workshop sa bude konať 13. augusta v múzeu Szepsi Laczkó Máté v rámci 8. ročníka festivalu Bor, Mámor … Bénye 2016 v maďarskom Erdőbénye.

Počas prestávok medzi prezentáciami ponúknu návštevníkom ochutnávky 2 vzoriek vína naslepo – jednu zo Slovenska a druhú z Maďarska. Návštevníci budú tipovať, ktorá vzorka je z ktorej krajiny. „Chceme ukázať, že obe strany tokajského regiónu majú porovnateľné vína a rozdeľovanie na maďarský a slovenský tokaj už patrí minulosti,“ hovorí Peter Drotár, organizátor slovenskej prezentácie a ochutnávky a zakladateľ portálu www.tokaj.guru.

Súčasťou programu bude prezentácia slovenského tokajského regiónu, histórie tokajských honov a slovenských združení  a vinárstiev Tokaj Macik Winery, Vinárstvo Vdovjak či Chateu Vecsey. V panelovej diskusii porovnajú vinári vinárske zákony Slovenska a Maďarskan. Workshop povedie Daniel Ercsey, zakladateľ vinárskeho portálu www.winesofa.eu.

„Hlavnou myšlienkou  je spájanie a hľadanie spoločných tém. Je to ďalší krok k zbližovaniu vinárstiev v tokajskom vínnom regióne a slovensko-maďarskej cezhraničnej spolupráci,“ dodáva Matúš Vdovjak z vinárskej spoločnosti Víno Vdovjak. 

O festivale Bor, Mámor … Bénye 2016

Festival „Bor, Mámor … Bénye 2016“ (v preklade Víno, mámenie … Bénye) sa koná v záhradách vinárov z  maďarskej dedinky Erdőbénye – v srdci tokajského regiónu – už od roku 2009.  Akcie sa každoročne zúčastňujú desiatky vinárov a reštaurácií. Sprievodné podujatia tvoria svetové i lokálne hudobné a divadelné skupiny, kulinárske predstavenia, atrakcie pre deti či plavby po rieke Bodrog.

Festival aj pre deti a mládež

Festival Bor, Mámor … Bénye sa koná len 69 km od Košíc a ak ešte váhate s návštevou, tak by ste mali vedieť, že festival je pripravený aj na návštevníkov s deťmi. Tým najmladším návštevníkom sú určené atrakcia pre deti u každého vinára: varenie, kreslenie, ochutnávanie špecialít, výroba predmetov a hry. Mládeži sú určené koncerty domácych i svetových hudobných skupín, od jazzu cez rock, folk a world music.

Tokaj.Guru

Tokaj.Guru, alebo www.tokaj.guru, je internetovým sprievodcom akciami a udalosťami v tokajskom vínnom regióne. Zakladateľom portálu je Peter Drotár, nadšenec a milovník tokajského regiónu. Tokaj.Guru rozvíja a zveľaďuje odkaz Máté Szepsi Laczka, maďarského kňaza pôsobiaceho v Erdőbénye a rodáka z Moldavy nad Bodvou, ktorý  ako jeden z prvých opísal spôsob výroby tokajského putňového vína, ktorá sa používa dodnes.

Winesofa.eu

Winesofa.eu je známy maďarský portál o víne pre milovníkov vína. Je to najnavštevovanejší web o víne v Strednej Európe. Vedie ho skupina nadšencov, fotografov, designérov, kuchárov a spisovateľov, ktorých spája láska k cestovaniu, gastronómii a vínu. Zakladateľom vinárskeho portálu www.winesofa.eu je Daniel Ercsey.

Kontakt na organizátorov

Chcete sa zúčastniť tejto akcie alebo máte záujem o bližšie informácie?

tokaj. guru
Peter Drotár
Tel. : 0905 668 093
E-mail: hello@tokaj.guru

Autor: tokaj.guru

Tento príspevok bol vytvorený 29.7.2016 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora tokaj.guru.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.