( Vrtulniky.sk,  7)

AgustaWestland A 109 S GRANDSpoločnosť Air Transport Europe (ATE) Poprad a známy výrobca vrtuľníkov AgustaWestland podpísali na FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2008 zmluvu o dodávke dvoch nových vrtuľníkov AgustaWestland A 109 S Grand. Tieto stroje obnovia a rozšíria vrtuľníkový park leteckej záchrannej služby na Slovensku. Súčasťou zmluvy na dodávku vrtuľníkov je aj opcia na nákup ďalších dvoch kusov týchto vrtuľníkov. AgustaWestland A 109 S Grand je dvojmotorový vrtuľník – dve turbíny ho radia do novej helikoptérovej dimenzie. A 109 S je vlastne predĺžená A 109 (S ako stretched). Je nielen rýchlejšia a pohyblivejšia ako jej mladšia sestra, ale splňuje všetky kritériá pre pristávanie a vzlety na pristávacích plochách umiestnených vo vysokých nadmorských výškach.

AgustaWestland GRAND

AgustaWestland GRAND

Autor: Vrtulniky.sk

Tento príspevok bol vytvorený 17.7.2008 a aktualizovaný 3.7.2020. Pozrite si ďalšie príspevky autora Vrtulniky.sk.


Komentáre

 1. Sam

  Aký je teda rozdiel medzi AW A109 a AW A109S? Je to len technickým vybavením, alebo je to viditeľné aj „zvonku“? Ďakujem.

 2. Kanbi

  S ako Stretchet – takže natiahnutý. Je to ale vidieť, že je natiahnutý? Je dlhší?

 3. juro

  To je super ze ich kupia, su to podla mna jedni z najlepsich ak nie najlepsie vrtulniky pre LZZS . Teraz ich kupuje aj svajciarska Rega , ATE bude patrit k najlepsie vybavenym leteckym zachrankam na svete !

 4. Vlasta

  Suhlasim s tebou, Juro, Agusta A 109 S Grand je malý zázrak

 5. Mino

  A kde konkretne budu nove Agusty A 109 S Grand na slovensku mat domovsku zakladnu?

 6. Martin

  Tak brzo asi nebudou.Je otázka zda vůbec.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.