( Inzercia,  6)

Ako začať podnikať bez vlastnej nehnuteľnosti a mimo svoje trvalé bydlisko? Tu je najlepšie riešenie

Postaviť sa na vlastné nohy a začať podnikať je rozhodnutie, ktoré je hlavne v začiatkoch veľmi ťažké. Začínajúci podnikateľ musí riešiť hneď viacero vecí naraz.

Jednou z prvých vecí, ktoré potrebujete vyriešiť už v prvý deň podnikateľskej činnosti, je miesto podnikania a jeho sídlo. Na prvý pohľad jednoduchá záležitosť má pri hlbšom zvažovaní všetkých kladov a záporov zrazu až príliš veľa otáznikov. Možno vám ju nasledujúce riadky pomôžu vyriešiť.

Čo je sídlo a aký má význam

Sídlo podnikania alebo sídlo spoločnosti je pojem, ktorý pochádza z obchodného alebo živnostenského zákona, podľa toho, o akú formu podnikania ide. Laicky povedané sa jedná o oficiálne zapísané miesto, kde firma či podnikateľ sídli.

Väčšinou ide o miesto, kde sa vykonáva aj podnikateľská činnosť, no nie je to nevyhnutné, na to slúžia jednotlivé prevádzky alebo prevádzkarne. Sídlo je zapísané v obchodnom alebo živnostenskom registri.

Slúži najmä ako korešpondenčná adresa pre klientov, obchodných partnerov aj pre úrady, zároveň ide o kontaktnú fyzickú adresu pre osobné návštevy. Sídlo môže byť len jedno a musí spĺňať viacero podmienok.

Čo všetko vás čaká, ak budete mať fyzické sídlo

Či už budete mať ako sídlo svojho podnikania miesto svojho bydliska alebo prenajatú kanceláriu, musíte dbať na splnenie legislatívnych požiadaviek a podmienok. To zahŕňa označenie sídla na viditeľnom mieste a preberanie pošty.

Okrem toho je potrebné zabezpečiť, aby v prípade potreby bolo sídlo prístupné rôznym inštitúciám a úradom. Ide napríklad o finančnú správu a daňovú kontrolu, ale napríklad aj o políciu, inšpektorát práce alebo exekútorský úrad.

Virtuálne sídlo ako univerzálna alternatíva

Alternatívou k fyzickému sídlu je virtuálne sídlo, niekedy nazývané aj virtuálna adresa alebo virtuálna kancelária. V tomto prípade sa jedná o špeciálnu službu, kedy si neprenajímate fyzický priestor, ale iba miesto na danej adrese.

V rámci virtuálneho sídla získate jeho označenie, preberanie pošty do samostatnej schránky alebo v rámci centrálneho preberania a tiež splnenie všetkých podmienok pre zapísanie sídla do obchodného registra, vrátane súhlasu s jeho zriadením.

Čo sa týka ďalších služieb, podľa konkrétneho poskytovateľa môžete získať aj možnosť doplnkového servisu v podobe administratívnych či účtovníckych služieb, prípadne aj možnosť krátkodobého prenájmu zasadačky.

Výhody vs. nevýhody virtuálneho sídla

Výhodou virtuálneho sídla je, že s desatinovými nákladmi oproti klasickej kancelárii môžete mať sídlo firmy aj na známej či lukratívnej adrese. Sídlo viete veľmi jednoducho zriadiť s minimom byrokracie, prípadne ho presunúť.

Pokiaľ ide o nevýhody, žiadne vážnejšie mínusy takýto spôsob nemá. Absencia fyzického priestoru je hlavným charakterom virtuálneho sídla. Pozor si treba dať jedine na príliš podozrivé a lákavé ponuky od pochybných firiem.

3 najdôležitejšie kritéria, podľa ktorých si vybrať

Finančná výhodnosť je tým najdôležitejším plusom virtuálnej kancelárie, no nemali by ste to preháňať. Podozrivo nízke ceny a príliš výhodné ponuky obvykle znamenajú, že na danej adrese sídlia tisícky iných firiem, vrátane tých rizikových.

Druhým dôležitým kritériom je samotná adresa. Vyhýbajte sa sídlam, ktoré sa nachádzajú v panelákoch, na sídliskách alebo v pochybných častiach mesta. Naopak, hľadajte tie, ktoré sú na lukratívnejších uliciach alebo v centrách miest či biznisových centrách. Pokojne to môže byť aj v inom meste, budete mať viac diskrétnosti.

Tretím podstatným kritériom je serióznosť a minulosť poskytovateľa sídla. Pozerajte na všetky referencie od tých viac ročných až po čerstvé, zistite si, či poskytovateľ nie je dlžníkom na daniach alebo poistnom a pozrite si aj jeho účtovnú históriu.

Dobrým príkladom kvalitnej a už rokmi overenej firmy poskytujúce kvalitné virtuálne sídla je sidlo.online. Ide o poskytovateľa, ktorý má svoje priestory v Trenčíne aj v Bratislave a v oboch prípadoch ponúka virtuálne sídlo na lukratívnych miestach s dobrým pomerom kvality a rozsahu služieb.


Ekonomická poradňa

 1. Max

  Aké sú výhody virtuálneho sídla pre začínajúcich podnikateľov?

 2. Martin Svitok

  Výhody zahŕňajú nízke náklady oproti klasickým kanceláriám, možnosť mať sídlo firmy na prestížnej adrese, jednoduché zriadenie s minimálnou byrokraciou a možnosť ľahkého presunu sídla.

 3. Stanislav Pika

  Nie je používanie virtuálneho sídla zavádzajúce pre klientov a obchodných partnerov?

 4. Ester

  Virtuálne sídlo môže byť vnímané ako zavádzajúce, ak nie je jasne komunikované, že ide o virtuálnu adresu. Dôležitá je transparentnosť a odkomunikovanie skutočnej povahy podnikania.

 5. Richard

  Môže byť virtuálne sídlo zneužité na nelegálne činnosti?

 6. Michal Vana

  Áno, existuje riziko zneužitia virtuálneho sídla na nelegálne činnosti, čo vyžaduje dôkladnú kontrolu a overovanie zo strany poskytovateľov takýchto služieb.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: