( Noviny Obchodnej Akadémie,  6)

Potrebujeme na to: seba, vedro, stoličku (min. 3 nohy), zručnosť v dojení alebo tento ťahák a hlavne kravu.

POSTUP: Najprv sa oblečieme do vhodného odevu. (Najlepšie sú montérky, gumové čižmy a šiltovka, kto sa dobre cíti v kravate, môže si dať aj tú.) Ešte raz sa presvedčíme, či pred sebou máme naozaj kravu, pretože dojiť býka by bolo dosť nepríjemné. Nielen pre neho, ale aj pre konzumenta. Pred začatím kravu nakŕmime, napojíme, vyčistíme z podlahy hnoj a nasypeme na ňu čistú slamu (myslím tým podlahu). Teplou vodou umyjeme vemeno od všetkých nečistôt a usušíme ho plátenou handrou. Neodporúča sa masírovanie vemena drôtenou kefou z Rozličného tovaru. Samozrejme jej nesmieme zabudnúť priviazať chvost o nohu, aby nás náhodou nešvihla po tvári a iných citlivých miestach. Sadneme si pod kravu na malú stoličku, vedro si dáme medzi nohy a môžeme začať dojiť. Uchopíme vemeno poriadne do ruky (ľudia s malými rukami nemusia chytiť celé vemeno) a postupným stláčaním strukov (ale určite nie fazuľových, z tých by netieklo) vytláčame mlieko. Toto opakujeme až do úplného vyčerpania (mlieka, samozrejme). Pri práci si môžeme spievať, ale nikdy uspávanku. Krava totiž môže zaspať a priľahnúť nám (v tom lepšom prípade) ruky. Po dojení kravu znovu nakŕmime a nadojené mlieko precedíme cez filtračný papier, uterák, sito s malými očkami, s veľkými očkami, kus vreca, alebo ak nemáme ani to, tak cez sito na osievanie piesku, prípadne podobný ekvivalent, pretože počas dojenia môžu do vedra napadať rôzne nečistoty. Potom už môžeme naozaj vychutnať čerstvo nadojené mliečko.

Dobrú chuť!

Zdroj: Noviny Obchodnej akadémie – NOA

Autor: Noviny Obchodnej Akadémie

Tento príspevok bol vytvorený 10.2.2015 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Noviny Obchodnej Akadémie.


Ekonomická poradňa

 1. Marian Cavojsky

  Jedna z otázok, ktorá sa týka článku, by mohla byť: Aké sú kroky pri správnom dojení kravy?

 2. Miroslav Kohutik

  Na túto otázku by odpoveď mohla byť: Článok popisuje humorný návod na dojenie kravy, ktorý zahŕňa prípravu (oblečenie, overenie, že ide naozaj o kravu, a prípravu prostredia), proces dojenia (správne držanie a stláčanie strukov, nie fazuľových) a po dojení (filtrácia mlieka a jeho konzumácia).

 3. Igor Domanicky

  Je tento článok skutočne užitočný pre ľudí, ktorí chcú naučiť dojiť kravu, alebo má skôr zábavný charakter?

 4. Honey

  Na túto druhú otázku by odpoveď mohla byť: Článok má skôr zábavný charakter a je písaný s humorom. Hoci obsahuje niektoré základné informácie o procese dojenia, jeho hlavným cieľom je pobaviť čitateľa, nie poskytnúť podrobný návod.

 5. Martin Safr

  Môže byť humoristické zobrazenie dojenia kravy v článku vnímané ako neúcta k farmárskej práci?

 6. Jakub Svancar

  Na túto tretiu otázku by odpoveď mohla byť: Zatiaľ čo článok je zrejme písaný v dobrom úmysle s cieľom zabaviť, niektorí ľudia môžu vnímať humoristické zobrazenie tradičných farmárskych činností ako trivializáciu alebo neúctu k ich tvrdej práci. Vnímanie takéhoto obsahu môže byť veľmi subjektívne a závisí od osobných názorov a skúseností jednotlivca.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.