( Inzercia,  6)

V posledných rokoch sa roztrhlo vrece s rôznymi pôžičkami a spoločnosťami ochotnými Vám požičať takmer akúkoľvek sumu.

Výhodné je to najmä vtedy ak ste nestihli potrebnú hotovosť našetriť v predstihu alebo Vás prekvapila nečakaná udalosť. Niektoré veci sa jednoducho nedajú plánovať, a pre tieto prípady slúži pôžička. Takto si môžete požičať aj menšiu sumu, ktorú použijete podľa Vašich potrieb.

Výhodnejšie sú však pôžičky vyšších súm ako napr. manželská pôžička, či pôžička na kúpu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti.

Manželská pôžička nie je však len pre manželov. Využiť ju môžu aj partneri a to na akýkoľvek účel. Takto si môžete požičať potrebnú sumu napríklad na zariadenie domu, kúpu nových spotrebičov alebo na drobné opravy a rekonštrukcie.

Z nízkych platov len ťažko našetríme potrebnú hotovosť, a preto sa často obraciame práve na požičovne. Pracovníci Vám ochotne poradia a pomôžu vybrať vhodnú pôžičku.

Pred podpisom zmluvy si však ujasnite koľko si požičiavate, ako dlho budete splácať aj aká bude výška mesačnej splátky. Aj ak máte dobrú prácu, nie je na škodu sa informovať o možných rizikách pri neschopnosti splácať.

Ak si plánujete vziať pôžičku predovšetkým by ste mali vyhľadať tú najvýhodnejšiu pre Vás. Peniaze by ste si mali požičiavať len na to čo nevyhnutne potrebujete a toľko koľko potrebujete. Netreba požičiavať zbytočne vysokú sumu, myslite na to, že tie peniaze musíte aj následne vrátiť.

Pôžička sa oplatí najmä pri vyšších sumách, kde by Vám našetrenie trvalo zbytočne dlho. Musíte mať však na pamäti aj výšku Vašich príjmov a sumu, ktorú ste schopný mesačne splácať.

Pôžičky sú určené na čokoľvek, avšak vyhnite sa takejto forme pri financovaní bežných nákupov alebo dokonca vecí, ktoré vôbec nepotrebujete. Takýto prístup by sa Vám mohol vypomstiť.


Ekonomická poradňa

 1. Radek

  Aké sú základné odporúčania pre zodpovedné požičiavanie si peňazí?

 2. GoldenEagle

  Článok odporúča hľadať najvýhodnejšie pôžičky, požičiavať si len toľko, koľko je nevyhnutne potrebné, a byť si vedomý možných rizík pri neschopnosti splácať.

 3. Patrik Sensel

  Existujú nejaké skryté nevýhody pôžičiek, o ktorých sa často nehovorí?

 4. Flutters

  Článok poukazuje na dôležitosť informovania sa o všetkých podmienkach a možných rizikách, čo naznačuje, že neinformovanosť môže viesť k prehliadaniu nevýhod.

 5. Ethaesa

  Ako môže nadmerné požičiavanie ovplyvniť ekonomiku na makroekonomickej úrovni?

 6. Andrej Mozolik

  Hoci článok sa priamo nezaoberá makroekonomickým vplyvom, možno predpokladať, že nadmerné zadlžovanie obyvateľstva môže viesť k finančnej nestabilite a ekonomickým problémom.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.

Štítky: