( Miki,  0)

Zatiaľ čo Google alebo Yahoo zobrazujú „racionálne“ výsledky vyhľadávania, Rel8r vyhľadáva citovo a pocitovo. Je to prvá dáma medzi vyhľadávačmi.

Rel8r, relejtr, rel-8-r, rel-eight-r, rel-eit-r, relator… to všetko sú názvy pre linkovací relačný server, ktorý je tu len krátko, a už stihol spôsobiť rozruch. Prečo?

Čo je to Rel8r?

Rel8r.com je vyhľadávač „ľudského obsahu“ na webe – jedná sa o prehľadávanie obsahu, ktorý ľudia spájajú s hľadaným kľúčovým slovom.

V bežných vyhľadávačoch, ako napríklad Google alebo Yahoo, môžete hľadať špecifické záznamy, a čím je lepší vyhľadávač, tým presnejšie je vyhľadávanie. Rozdiel medzi vyhľadávačom a rel8r je ten, že rel8r je „niečo“, čo ľudia označujú ako výsledok vyhľadávania na kľúčové slovo X. (Zatiaľ čo fulltext vyhľadávače vyhľadávajú čo najpresnejšie a najrelevantnejšie na zadané kľúčové slovo X).

Ukážme si to na príklade

Skúsme vyhľadávať slovo Karlov most v Prahe (Charles bridge) – na rel8r a na Google. Prvá vec, ktorá vás upúta sú obrázky, ktoré ľudia nalinkovali. Tieto upútajú vašu pozornosť a sú oproti bežným výsledkom vyhľadávania silnejšie a emotívnejšie. Keď však začnete čítať súvisiaci text, zistíte, že sa tam nachádza rôzny obsah, od fotiek mládeže na Karlovom moste, cez rôzne obrázky „hlasného muža“ na moste, alebo fotka Beatles… – zdanlivo náhodné záznamy, ktoré však s Karlovým mostom evidentne súvisia (párty v okolí, udalosti, veci, ktoré ľudia linkovali, obchodníci ponúkajúci výlety parníkom atď.)

A teraz k výsledkom, ktoré zobrazí Google. Výsledky vyhľadávania Google sú strohé, presné a veľmi relevantné. Špecifické, a prvé, čo Google nájde je Karlov most vo Wikipedii (Charles bridge), resp. Sdružení výtvarníků Karlova mostu (pri vyhľadávaní Karlův most). Prvé výsledky zväčša obsahujú linky neziskového charakteru zamerané na informácie. Sú relevantné, keď vám ide o to, aby ste sa naučili o moste čo najviac.

Rel8r je viac o tom, čo sa na moste deje, čo je tam nového, čo o ňom ľudia hovoria a čo na ňom ľudia vidia…

Podobná situácia je aj keď sa jedná o produktové vyhľadávanie. Yahoo zobrazí pri vyhľadávaní produktu na prvých miestach oficiálnu stránku produktu, hodnotenie produktu, príslušenstvo a miesta, kde sa dá kúpiť… Rel8r nájde fotky produktu, prvých užívateľov produktu a ich osobné hodnotenie, zážitky s produktom…

Dá sa teda povedať, že rel8r je viac objaviteľský a dobývateľský nástroj, ako nástroj vyhľadávací. Je viac o pocitoch.

Inými slovami sa jedná o Sociálne zhromažďujúci vyhľadávač liniek čítajúci blogy. (Anglický originál Social Aggregating Blog Reading Tag Searcher je však oveľa výstižnejší…)

Čo je to tagovanie?

Tagovaním sa myslí ľudské indexovanie obsahu (materiálu) na webe, ktorý teoreticky robí obsah viac intuitívne nájditeľný a zdieľateľný.

Tagovacie systémy sú tiež známe ako „folksonomies“ – kombinácia „folk“ – priateľský and „taxonomy“ – systematika alebo tiež zdieľané linkovanie (záložkovanie) (shared bookmarking).

Rel8r vyhľadáva na Internete obsah, ktorý je spojený s kľúčovým slovom, ktoré hľadáte. Je to experiment, ktorý využíva množstvo najnovších trendov a noviniek vo webovej technológii a vývoji: sociálne siete, komunitné weby, sémantické weby, tagovanie (značkovanie), RSS feeds, atom feeds, objektové databázy, ajax, webové služby…

Rel8r.com si kladie za cieľ odpovedať na otázky:

  • Je tagovanie relevantné?
  • Ak áno, je možné urobiť ho ešte viac relevantným?
  • Je možné zastaviť blogový alebo feedový spam (blog/feed spam)?

Ako používať rel8r?

Do vyhľadávacieho okna na vrchu stránky (show me) zadajte predmet vášho záujmu – kľúčové slovo alebo kľúčovú frázu. Skúste napríklad mesto alebo štát, v ktorom žijete. Môžete tiež navštíviť hlavnú stránku a pozrieť sa na to, čo ľudia najviac vyhľadávajú, čo ich najviac zaujíma.

Informačné zdroje môžete pridávať jednoduchým zadaním feedu do „pridaj zdroj do tagového formulára“ (Add Source to Tag form). Váš zdroj sa potom stane súčasťou tohto tagu. Tým sa podstatne a účinne zalinkuje zdroj.

Položky môžu byť označené za spam alebo junk, čím vznikne rozdiel medzi zdrojmi, ktoré sú nanič a tými ktoré si zaslúžia pozornosť. Položky tiež môžete hodnotiť (rank, ranking), čo má vplyv na to, kde a ako vysoko sa zobrazia.

Vlastný obsah na Rel8r

Na Rel8r si môžete zalistovať aj váš vlastný obsah. Ako na to? Ak máte verejný RSS/Atom feed na svojej stránke alebo blogu, potom si ho môžete pridať ako zdroj k príslušnému tagu alebo tagom na rel8r. Napríklad ak máte blog o autách so zameraním na Audi, tak zadajte do vyhľadávania na rel8r kľúčové slovo Audi a na pravej strane stránky uvidíte sekciu s Pridať zdroj k tagu (Add Source For Tag). V tejto sekcii pridajte do formulára vašu URL s RSS/Atom a potvrďte. Po úspešnom pridaní URL sa zobrazí hláška: „Source has been added for review. If approved, your source will be included with this tag.“ Aby bola zaistená relevancia, všetky vaše feedy budú moderované (skontrolované) a zobrazia sa v priebehu niekoľkých dní.

Najvyhľadávanejšími frázami na rel8r boli v júli 2007: flickr, rapidshare, ipod mini, reshma, paris hilton, japan idol, mallu, denise milani, china, voronin, noelia, britney spears, emeryville, iphone a ipod.

Rel8r bol ako skúšobný projekt spustený 17. novembra 2005 na www.rel8r.com. Jeho autorom je američan Travis Reeder z Emeryville v štáte California v USA.

Rel8r bol v rokoch 1994-2007 dostupný na adrese www.rel8r.com, tento koncept sa ale neujal.

Autor: Miki

Tento príspevok bol vytvorený 10.2.2015 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.