( Inzercia,  2)

Porovnanie predných CFD brokerov ponúkajúcich kryptomeny - XTB, Admirals, Plus500 a AvaTrade

Kryptomeny sa v poslednej dobe tešia stále väčšej obľube investorov. V tejto recenzii porovnáme štyroch užívateľsky obľúbených brokerov, ktorí ponúkajú obchodovanie kryptomien pomocou CFD. Uvedieme o nich najdôležitejšie informácie a ďalej sa zameriame na podporované obchodné platformy, poplatky a na spready pri jednotlivých aktívach.

Základné informácie

Regulácie a notifikácie

Admirals: Broker je regulovaný u CySEC (Cyprus), FCA (Veľká Británia), EFSA (Estónsko), AFSL (Austrália).

XTB: Na Slovensku je regulovaný Národnou bankou Slovenska, ďalej pôsobí a je v SR a vo Veľkej Británii alebo vo Francúzsku a v ďalších krajinách.

Plus500: Broker je regulovaný uCySEC (Cyprus) a FCA (Veľká Británia).

AvaTrade: Broker je regulovaný centrálnou bankou Írska, ďalej FSA (Japonsko), ASIC (Austrália) a ďalšími úradmi.

Typ brokera

Všetci recenzovaní brokeri sú typu MarketMaker.

Minimálny vklad

Admirals 100 USD
XTB 0 USD
Plus500 100 USD
AvaTrade 100 USD

Česká lokalizácia a podpora

Admirals áno, e-mail, kontaktný formulár a telefónna linka
XTB áno, bezplatná telefónna linka, e-mail
Plus500 áno, e-mail a chat
AvaTrade nie, e-mail, telefónna linka (írske tel. číslo)

Demo účet

Admirals áno (demo trading na 30 dní)
XTB áno
Plus500 áno
AvaTrade áno

Mobilná aplikácia

Admirals áno, Android a iOS
XTB áno, aplikácie xStation
Plus500 áno, Android a iOS
AvaTrade áno, Android (AvaTrade GO Trading), iOS (AvaTrade Online Trading)

Platforma

Broker Admirals ponúka registrovaným užívateľom prístup k štandardnej aplikácii MetaTrader vo verziách 4 a 5 pre operačné systémy Windows, Mac, Android a iOS. Ak by ste chceli túto aplikáciu ešte vylepšiť, je vám k dispozícii MetaTrader SupremeEdition. Táto nadstavba poskytuje okrem iného rozšírenú technickú analýzu, ktorá investorom pomáha s výberom aktív. Tí, ktorí uprednostňujú webové rozhranie, môžu obchodovať pomocou MetaTrader WebTrader, ktorý nevyžaduje žiadnu inštaláciu.

Ďalej broker XTB poskytuje svojim používateľom vlastnú obchodnou platformou nazvanú xStation 5. Je dostupná jednak prostredníctvom webu XTB, a tiež ako aplikácia xStation Mobile pre Android a iOS.

U brokera Plus500 majú obchodníci k dispozícii natívny WebTrader dostupný bez inštalácie po prihlásení. Pre telefóny so systémom Android a iOS pripravil broker vlastnú mobilnú aplikáciu.

AvaTrade podporuje jednak platformu MetaTrader (verzia 4 a 5), jednak ponúka pomerne široké portfólio aplikácií učených na obchodovanie. Medzi nimi nájdeme Web Trading a AvaTrade GO, ktorý je určený pre mobilné zariadenia.

Poplatky a výška spreadu pri CFD na kryptomeny

Poplatky za bežné obchodovanie CFD (vynechajme teraz obchodovanie kryptomien na páku) bývajú u on-line brokerov nulové. Poskytovatelia investičných služieb poplatky zvyčajne „schovajú“ do spreadov, teda do rozdielov medzi kúpnou a predajnou cenou aktív.

Broker Admirals má typický spread u CFD na pár BTC-USD nastavený na hodnote 0,5 %. Pri iných kryptomenách môže byť väčší – napríklad na paru ETH-USD je to 1% z objemu transakcie.

Pri obchodovaní CFD na kryptomenách na platforme XTB počítajte s variabilným spreadom, ktorý sa typicky pohybuje medzi 0,5% (pár ETH-BTC), cez 1% (páry s Bitcoin) až po 2 % (napríklad páry s kryptomenou Dash). Ponuka kryptomien je však u XTB značne obmedzená a postupom času miznú ďalšie kryptomeny z obchodnej platformy. Je vidieť, že broker nechce cieliť na obchodníkov s kryptomenami, ale skôr na obchodníkov s forexom. Podrobnejšie informácie vrátane skúseností užívateľov vám prinesie článok XTB recenzia, rozhodne vám odporúčame si recenziu prečítať, ako začnete u brokera obchodovať.

Plus500 ponúka nízky spread na páre BTC-USD – len 0,3%. Na ostatných pároch je spread vyšší, napríklad ak chcete obchodovať Ethereum a Bitcoin medzi sebou, rozdiel v cenách je vo výške 1,46%. Všeobecne sa na tejto platforme spready pohybujú medzi 0,3 a 2%.

Ak chcete obchodovať s čo najnižším spreadom, broker AvaTrade poskytuje obchodovanie na páre BTC-USD s rozdielom len 0,25 %. Na Etherea a ďalších kryptomenách je spread nepatrne vyšší, ale všeobecne je maximálne 1,5% (v prípade menej často obchodovaných kryptomien).

Záverečné hodnotenie

Medzi recenzovanými on-line brokermi funguje vysoká konkurencia, ktorá núti spoločnosti inovovať vlastnú platformu a stláčať poplatky, respektíve spready, na minimum. Všetci 4 brokeri ponúkajú webové aplikácie aj programy na stiahnutie, či už sa jedná o platformu MetaTrader alebo vlastné mobilné aplikácie vyvíjané na mieru pre každého brokera.

Spready všeobecne u obľúbeného páru Bitcoin voči americkému doláru začínajú na hodnote 0,25 %. Vyššie rozdiely v cenách nájdeme u menej obvyklých kryptomien, ale vždy je spread maximálne 2%.

Všetci recenzovaní brokeri ponúkajú moderné a kvalitné služby a líšia sa len čo sa dostupných aplikácií pre obchodovanie týka. Obchodovanie je teda prístupné bez väčších prekážok začínajúcim a pokročilým obchodníkom.


Ekonomická poradňa

  1. Lioness

    Aké sú hlavné rozdiely medzi ponúkanými platformami týchto brokerov?

  2. Ľubomír Hruška

    Hlavné rozdiely medzi platformami zahŕňajú typy podporovaných obchodných aplikácií, ako sú MetaTrader 4 a 5, a broker-specificke aplikácie ako xStation 5 a WebTrader. Taktiež sa líšia v ponúkaných funkcionalitách a možnostiach prispôsobenia.

Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.