( Diskredit,  0)

Konzumácia soplíkov z nosa zvyšuje imunitu a navyše neobsahuje skoro žiadne kalórie. Neškodný zlozvyk – vŕtanie sa v nose – pôsobí na prvý pohľad nechutne.

Pochúťka z nosa

Sopeľ, džuga, hlien alebo holub z nosa… to všetko sú názvy pre hlienovo-hnisavý výtok z nosa, spôsobujúci upchatie nosa, zhoršené dýchanie alebo kýchanie. To, že jeho konzumácia, prevažne deťmi, je nezdravá, je len mýtus.

Bežná denná dávka tejto detskej „pochúťky“ obsahuje menej ako dve kalórie, a zvyšuje imunitu dieťaťa, čo je dostatočný dôvod na to, aby rodičia tento zlozvyk u detí príliš intenzívne netrestali.

Sopeľ zvyšuje imunitu

„Sopeľ sú výlučky sekretorických žliazok v nose. Okrem rôznych fyziologických látok obsahuje veľké množstvo nečistôt, ktoré by sa do tela dostali nosom a ktoré sa telo snaží odstrániť. Ak sa dostanú do tráviaceho ústrojenstva, zdravé telo (žalúdočné kyseliny) si s nimi dokážu hravo poradiť“ povedala MUDr. Alexandra Lusková z ORL oddelenia Nemocnice v Levoči.

Vplyv hlienu z nosa na imunitu človeka je významný. Skonzumovaný sopeľ spúšťa proces, ktorý sa odborne nazýva autoimunizácia, teda zvyšovanie odolnosti ľudského organizmu voči škodlivým látkam.

Bez kalórií

Jedenie sopľov z nosa dokonca neškodí ani diabetikom. Diabetici sú totiž citliví na príjem cukru, „džugy“ však obsahujú zanedbateľné množstvo sacharidov v akejkoľvek forme. Skladajú sa prevažne z bielkovín, vody, sekrétu a čiastočne tukov. Ak je konzumácia soplíka pravidelná, je to ako sauna, človeka nezlomí, ale posilní.

Autor: Diskredit

Tento príspevok bol vytvorený 10.2.2015 a aktualizovaný 21.2.2019. Pozrite si ďalšie príspevky autora Diskredit.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.