(, EuroEkonóm.sk ,  0)

O indexe Nikkei 225

Po tom ako sa Tokijská burza cenných papierov v júli 1969 rozhodla z inovačných dôvodov opustiť svoj index počítaný na základe metódy Dow Jones, ktorá vlastne znamenala cenový priemer akcií, kalkuláciu starého indexu prebrala spoločnosť Nihon Keizai Shimbun, vydavateľ známeho finančného denníka a tento index dnes poznajú všetci investori pod názvom Nikkei 225.
Aj napriek prednostiam TOPIXU je index Nikkei -Nihon Keizai Shimbun -všeobecne stále považovaný za vedúci japonský index, aj keď sa pripúšťa, že toto vedúce postavenie postupne stratí. Dôvodov by sa našlo hneď niekoľko: najprv to je samotný výber titulov, ktorý sa neorientuje na moderné parametre ako sú „free float value“ alebo objemy obchodov, ale je vykonávaný veľkým grémiom podľa nie príliš jasných kritérií. Základom pre výber 225 akcií je prvý segment Tokijskej burzy cenných papierov. Prevažne inštitucionálni investori kritizujú však to, že veľa firiem zastúpených v tomto indexe má svoje najlepšie časy už za sebou.

Práve vďaka spomenutému postupu pri výbere titulov ako aj faktu, že tento index je cenovo vážený, je často označovaný za japonskú obdobu amerického Dow Jones Industrial Average. To, čo ale pomerne obstojne funguje na burze v USA, stáva sa v Japonsku vážnym problémom: akonáhle americké firmy dosiahnu cenu akcie 100 USD, vykonajú „akciový split“ a z tohto dôvodu sa hodnoty spoločností zastúpených v DJIA pohybujú od 25 do 80 USD. V Japonsku sú však takéto štiepenia skôr výnimkou, a tak opticky veľmi lacným spoločnostiam s kurzom okolo 100 JPY stoja naproti spoločnosti, ktorých akcie sa kótujú za 10 000 JPY a viac. Dôsledkom toho firmy, ktoré podľa trhovej kapitalizácie majú skôr podradný význam, sú v indexe pomerne silno zastúpené a opačne.

Pozrite si graf vývoja kurzu – burzový index Nikkei 225 – aktuálny vývoj a historický vývoj.

Kurz Nikkei 225 – 3 mesiace

Graf vývoja indexu Nikkei 225

Kurz Nikkei 225 – 1 rok

Graf vývoja indexu Nikkei 225

Kurz Nikkei 225 – 2 roky

Graf vývoja indexu Nikkei 225

Kurz Nikkei 225 – 5 rokov

Graf vývoja indexu Nikkei 225

Kurz Nikkei 225 – 10 rokov

Graf vývoja indexu Nikkei 225

Zdroj: www.kurzy.cz

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 18.12.2008 a aktualizovaný 22.3.2015. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Pridaj komentár