(, EuroEkonóm.sk ,  6)

O indexe DJIA – Dow Jones Industrial Average

Dow Jones Industrial Average (DJIA) je cenovo vážený index tridsiatich amerických blue chips, teda akcií veľkých, vysoko likvidných a dobre fungujúcich spoločností, ktoré sú najlepšími predstaviteľmi americkej ekonomiky. Je to zároveň najstarší a najznámejší americký index. Milióny ľudí po celom svete ho vnímajú ako synonymum – symbol burzy a internetový magazín Zertifikatejournal ho dokonca označil za poslednú skutočnú konštantu v rýchlo sa meniacom svete financií.

Index pokrýva väčšinou od 25 do 30 % verejne obchodovaných akcií amerických firiem a jeho cieľom tak nie je doslova reprezentovať celý americký trh, ale skôr zachytiť vývoj vedúcich spoločností jednotlivých odvetví ťahajúcich americký trh cenných papierov. Tento úmysel síce nemusí znieť vedecky najpresnejšie, pravdou však je, že vývoj indexu je vysoko korelovaný s vývojom ostatných indexov obsahujúcich často stovky či tisícky akcií a DJIA dokázal celkom presne kopírovať vývoj celého amerického akciového trhu.

Index vznikol v roku 1896, keď jeho zakladateľmi boli Charles Henry Dow a Edward David Jones. Pôvodný index zahŕňal iba 12 akcií nasledujúcich spoločností: American Cotton Oil, American Sugar, American Tobacco, Chicago Gas, Distilling & Cattle Feeding, General Electric, Laclede Gas, National Lead, North American, Tennessee Coal & Iron, U.S. Leather pfd. a U.S. Rubber. Graf vývoja kurzu – burzový index DJIA – aktuálny vývoj a historický vývoj.

Kurz DJIA – 3 mesiace

Graf vývoja indexu DJIA

Kurz DJIA – 1 rok

Graf vývoja indexu DJIA

Kurz DJIA – 2 roky

Graf vývoja indexu DJIA

Kurz DJIA – 5 rokov

Graf vývoja indexu DJIA

Kurz DJIA – 10 rokov

Graf vývoja indexu DJIA

Zdroj: www.kurzy.cz

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 18.12.2008 a aktualizovaný 22.3.2015. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Ekonomická poradňa

 1. tifannny

  Ako sa vypočítava Dow Jones Industrial Average (DJIA)?

 2. Viktorie

  DJIA je cenovo vážený index zahŕňajúci 30 amerických blue-chip spoločností, ktorý odráža ich výkonnosť a slúži ako indikátor americkej ekonomiky.

 3. Lioness

  Je DJIA skutočne dobrým reprezentantom celého amerického akciového trhu?

 4. BlackPanther

  Hoci DJIA zahŕňa len 30 spoločností, jeho vývoj je vysoko korelovaný s inými indexmi, čo mu umožňuje efektívne reprezentovať širší trh.

 5. Katarína Veľká

  Ako zmeny v zložení DJIA ovplyvňujú jeho interpretáciu ako indikátora ekonomického zdravia?

 6. fendero

  Zmeny v zložení môžu ovplyvniť interpretáciu DJIA, pretože odstraňovanie a pridávanie spoločností môže zmeniť jeho sektorové zastúpenie a tým aj schopnosť indexu odrážať ekonomické trendy.

Pridaj komentár