( Miki,  0)

Ekonomika hazardných hier

„Slováci radi hrajú“, znie záver z analýzy Ministerstva financií SR, vychádzajúci zo štatistík Eurostatu a Európskej komisie, ktorí sledovali výšku hrubých výnosov z hazardných hier v krajinách Európskej únie. V roku 2014 sa výška prijatých vkladov vyšplhala na 2,53 miliardy eur, čo je o 210 miliónov eur viac ako v roku 2013. Slovenskí hráči sa so svojim koníčkom umiestnili na 7. mieste spomedzi 25 krajín EÚ. V tomto článku rozoberieme ekonomické aspekty hrania hazardných hier, ktoré sa hrajú v kamenných či on-line kasínach.

Hazardné hry

Bez ohľadu na to, či hráte o skutočné eurá, virtuálne peniaze alebo drobné okruhliaky z potoka, predstavujú hazardné hry a ich aktéri ekonomický systém, v ktorom sa hrou šancí a schopností mení vlastník majetku na základe pravdepodobnosti, ktorú určuje náhodná premenná. Výsledok hry teda závisí na náhode. Medzi najobľúbenejšie hry hrané v kasínach patrí Ruleta, Blackjack, Poker a výherné hracie automaty.

Charakteristiky hazardných hier

Medzi hlavné charakteristiké znaky alebo prvky hazardných hier patrí:

 • miera náhody – Výsledok hry závisí na náhode, ktorej miera je veľmi vysoká. Skúsenosť hráča môže mieru náhody znižovať.
 • stávkový pomer (výplatný pomer) – Pri hazardných hrách je pomer vkladov a výhier nepriaznivý voči hráčom – kasíno si necháva istú malú časť stavených vkladov ako réžiu. Ak všetky vložené peniaze zostávajú medzi hráčmi, hra nie je považovaná za hazardnú. Kasína sa snažia vychýliť stávkový pomer v prospech hráčov, napríklad vypísaním bonusu pre víťaza.
 • výška stávky – Za hazardného hráča by sme ťažko mohli považovať osobu, ktorá si raz za mesiac kúpi jeden žreb. Spravidla sa hazardnou hrou označuje taká hra, pri ktorej sa z hľadiska zúčastnených hráčov hrá o vysoké čiastky. Vysoká čiastka nadobúda z pohľadu sociálneho statusu hráčov rozličnú subjektívnu hodnotu.

Právna úprava a zákon č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách

V zákone č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách podľa § 3 ods. 2 sa za hazardné hry považujú:

 • lotériové hry (žrebové lotérie, tomboly, číselné lotérie (napr. LOTO a doplnková hra JOKER, LOTO 5 z 35, EUROMILIÓNY, KENO 10, KLUB KENO), bingo, okamžité lotérie (napr. Jubilejný žreb, Pokladnička, Drahokamy, Naj 7, Diamanty a perly, KENO, Vianočná lotéria), lotéria pokladničných dokladov),
 • hazardné hry v kasíne,
 • stávkové hry (najmä totalizátor, kurzové stávky a dostihové stávky),
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom výherných prístrojov,
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom technických zariadení obsluhovaných priamo hráčmi alebo prevádzkované prostredníctvom telekomunikačných zariadení a videohry,
 • hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu,
 • kartové hry mimo kasína,
 • charitatívne lotérie,
 • hry, ktoré nie sú hazardnými hrami podľa písm. a) až h), ak spĺňajú podmienky ustanovené v § 3 ods. 1 cit. zákona.

Pravdepodobnosť výhry a výplatný pomer

Výplatný pomer (stávkový alebo vkladový pomer) je podiel vložených čiastok k vyplateným výhram. Pomer vkladov a výhier sa môže výrazne líšiť u jednotlivých hier (Ruleta, Blackjack, Poker a výherné hracie automaty. Neznalosť výplatného pomeru je dôvodom neracionálneho chovania hráčov.

Napríklad ruleta má čísla od 1 do 36 a nulu. Pravdepodobnosť výhry je 36:37, čo je 97,2 % výplatný pomer. Rozdiel predstavuje približne 2,7 %. Tento rozdiel tvorí príjem prevádzkovateľa rulety, t.j. kasína alebo on-line kasína.

Výhoda on-line kasína

Hracie automaty v herniach alebo reštauráciách majú obvykle nastavený výplatný pomer omnoho nevýhodnejší – 20 až 50 %. Reflektujú tak vysoké prevádzkové náklady. Najobľúbenejšie hry hrané v kasínach si takto spravidla môžu dovoliť omnoho vyššie výplatné pomery vďaka nízkym prevádzkovým nákladom. U Fortuny momentálne môžete získať Fortuna bonus v podobe stávky bez rizika.

Zisk v kasíne a zdaňovanie výhier

Výhry z hier v kamenných a on-line kasínach nepodliehajú dani z príjmov a nezdaňujú sa. A to bez ohľadu na to, či sa jedná o výhry na Slovensku alebo v zahraničí. Zdaňovaním sa nemusíte zaoberať, ak sa jedná o výrhu výhru v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov, t.j. hazardné hry prevádzkované podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách a obdobných výhrach zo zahraničia.

Výhry do 350 eur

Ak hazardné hry nie sú prevádzkované podľa zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách, v tom prípade existuje ešte jednno všeobecne platné pravidlo. Podľa zákona nie je potrebné zdaňovať prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru. Hodnoty výhier sa nesčítavajú, takže pokiaľ vyhrávate celý rok 349,90 eur, daň z výhry sa Vás netýka. Oslobodenie prijatých výhier a cien od dane z príjmov upravuje § 9 ods. 2 písm. l) a m) zákona o dani z príjmov.

Štátom regulované hry nepodliehajú zdaneniu

V nadväznosti na znenie § 9 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov a na príslušné ustanovenia zákona o hazardných hrách od dane z príjmov fyzickej osoby sú oslobodené výhry z hier, ktoré sú prevádzkované na základe individuálnej licencie udelenej Ministerstvom financií SR alebo obcou. Viac sa o tom dočítate v článku na webových stránkach Podnikajte.sk: Oslobodenie od dane finančných a vecných výhier fyzickej osoby.

Je možné odpísať stratu?

Dobrý hráč dokáže prijať stratu, ktorá je súčasťou akejkoľvek hry. Straty, ktoré pochádzajú z hier v kasíne však nepatria medzi daňovo uznateľné náklady, takže v daňovom priznaní ich neuvádzajte.

Hrať či nehrať?

Hranie hier, ako je ruleta či poker si vyžaduje zrelú osobnosť hráča. Ak máte problémy so sebadisciplínou a ste vo finančných ťažkostiach, nebude pre Vás hranie rulety pravým riešením. Hranie hazardných hier z dlhodobého pohľadu neprinesie zaručený zisk a pre hráčov, ktorí nedokážu udržať svoju hráčsku vášeň pod kontrolou, môže on-line herňa predstavovať únik z reality. Hráči so zrelou osobnosťou, ktorí majú pod kontrolou svoje schopnosti a finančné možnosti si dokážu hru užiť a spestriť si chvíle oddychu s kolegami alebo priateľmi.

Autor: Miki

Tento príspevok bol vytvorený 19.5.2015 a aktualizovaný 2.8.2022. Pozrite si ďalšie príspevky autora Miki.


Pridaj komentár

Komentár sa zobrazí až po schválení.