(, EuroEkonóm.sk ,  2)

Ethereum - infografika

Ethereum je open-source verejná platforma založená na blockchaine. Jej hlavnou výhodou je skriptovacia funkcionalita (smart kontrakty). Ponúka decentralizovaný Turingovsky kompletný virtuálny stroj známy ako Ethereum Virtual Machine (EVM), ktorý vykonáva skripty pomocou medzinárodnej siete verejných uzlov. Ethereum je novinkou v oblasti výpočtovej techniky, je postavený z technológií a koncepcií pôvodne vyskúšaných pri Bitcoine.

Bitcoin je široko prijímaný ako systém pre zdieľanie decentralizovanej svetovej účtovníckej knihy – blockchainu (po slovensky bločenke), ktorý zabezpečuje záznamy o bitcoinových operáciách, teda zostatkoch na jednotlivých bitcoinových účtoch a transakcie medzi účtami, a zaručuje ich nefalšovateľnosť. Ethereum tiež ponúka krypto-token ether, ktorý je možné vymeniť za iné kryptomeny alebo za fiat peniaze (eurá, doláre, koruny…). Dá sa posielať medzi účtami a odmeňovať ním jednotliné uzly za výpočty. Gas je interný translačný mechanizmus, ktorý sa používa na odstránenie spamu a alokovanie výpočtových zdrojov siete.

Aktuálny kurz Etherea (ETH/USD)

Ethereum - graf ceny
Ethereum - graf ceny
Zdroj: Kurzy.cz

História Etherea

Koncept Etherea vytvoril v roku 2013 programátor Vitalik Buterin. Systém bol uvedený do chodu 30. júla 2015. V roku 2016 sa po kolapse projektu DAO Ethereum rozdelilo na dva rôzne Blockchainy. Časť komunity neprijala nový protokol, ktorý mal Ethereum modernizovať a vytvorila Ethereum Classic. Väčšina siete prijala inováciu a svoju platformu aj naďalej nazýva Ethereum. Viac v sekcii Udalosti okolo odcudzenia éterov, ktorú nájdete v texte nižšie.

DAO projekt

V roku 2016 vznikol projekt DAO (Decentralized Autonomous Oranization) a od investorov vyzbieral rekordných 150 miliónov dolárov. Chyba v zdrojovom kóde však umožnila skupine hackerov ukradnúť  50 miliónov v ethere. To nakoniec vyústilo v  spomínané rozdelenie siete.

Ether

Ether (ETH) je token, ktorá má hodnotu a je možné ho vymieňať za ostatné meny a kryptomeny. Využíva sa tiež na platenie poplatkov za transakcie v sieti a na odmeňovanie uzlov za vykonávanie výpočtov (smart kontraktov). Je dôležité poznamenať, že ether, narozdiel od Bitcoinu, Litecoinu či Ripple, nie je deflačná mena. Využíva sa ako palivo na zaistenie chodu siete.

Ako získať Etheremu a éter?

Viac sa dozviete na stránke Ako ťažiť Bitcoin, Ethereum, Litecoin a ďalšie kryptomeny?

Ethereum Virtual Machine

Ethereum Virtual Machine (EVM) je runtimové prostredie pre ethereové smart kontrakty. Formálna definícia EVM je špecifikovaná v žltom papieri od Gavina Wooda. EVM je kompletne izolovaná od siete, súborového systému a ďalších procesov, ktoré v sieti prebiehajú. Každý uzol v sieti má vlastnú EVM a vykonáva rovnaké inštrukcie.

Smart kontrakt

Smart kontrakt je deterministický výmenný mechanizmus schopný vykonať priamu transakciu medzi dvoma nedôveryhodnými agentmi. V Ethereovej sieti sú smart kontrakty reprezentované ako nezávislé skripty alebo decentralizované aplikácie. Uložia sa, aby boli neskôr vykonané pomocou EVM. Za vykonané inštrukcie sa platí pomocou etheru. (Zdroj: Kryptomagazin.sk)

Decentralizácia, bezpečnosť a algoritmizácia

V podstate si Ethereum kladie za cieľ, aby sa decentralizácia, otvorenosť a bezpečnosť, ktorú prináša technológia blockchainu, dala použiť pre takmer všetko, čo môže byť algoritmizované.

Ethereum využíva mnoho z tohto systému s cieľom vytvorenia celosvetovej zdieľanej výpočtovej platformy schopnej zaručiť bezpečný beh ľubovoľného programu. Pre lepšie uchopené celej problematiky sa musíme vrátiť na chvíľu na začiatok.

Hoci základným kameňom kryptomien je bločenka/blockchain, spočiatku sa tešil pozornosti prevažne Bitcoin ako hodnota – číslo, ktoré je vidieť a možno ho preukázateľne vlastniť, posielať a neskôr aj vymieňať za tovar. Pričom všetko to vlastníctvo a posielanie transakcií sa odohrávalo a odohráva v blockchaine.

Bločenka ako technológia zdieľanej zhody však postupne získaval na popularite. Ak je pomocou neho možné bezpečne a bez centrálnych autorít preniesť vlastníctvo čísla určujúceho akési abstraktné množstvo, bolo by predsa možné túto zdieľanú zhodu využiť aj k ďalším, užitočným úlohám. Tieto úvahy viedli k vzniku rôznych konceptov ako napríklad Zafarbené mince, čo je Bitcoin s pridanými dátami, reprezentujúci napríklad akcie podniku. Taká zafarbená minca má už svoju hodnotu, pretože reprezentuje niečo v skutočnom svete. Ďalším konceptom je potrebné automatické ukladanie doménových mien do blockchainu – Namecoin, ktorý môže suplovať registrátora webových adries a DNS servery. Ďalej sú tu koncepty smart kontraktov – programov, chovajúcich sa podľa vopred zadaných pravidiel či dokonca decentralizovaných autonómnych organizácií.

Základná myšlienka Etherea

Pred príchodom Etherea tu bolo veľa projektov, ktoré sa snažili použiť technológiu blockchainu k niektorým z vyššie uvedených konceptov, však boli väčšinou zamerané len na riešenie špecifického problému, čo veľmi obmedzovalo možnosti ich využitia. Základná myšlienka Etherea umožňujúca preniesť sa cez tieto problémy je: Namiesto mnohých jednoúčelových blockchainov, či dokonca jedného blockchainu podporujúceho mnoho funkcií, Ethereum má bločenku so zabudovaným programovacím jazykom, čo umožňuje naprogramovať akúkoľvek aplikáciu a následné vykonanie jej inštrukcií bude zaručené zdieľanou zhodou – teda tým, čo vie zaistiť bločenka. Týmto spôsobom Ethereum nielen že podporuje všetky koncepty, ktoré boli doteraz pre blockchain/bločenku vymyslené, ale zároveň je pripravené na čokoľvek, čo prinesie budúcnosť.

Bitcoin vs. Ethereum

Kým Bitcoin je niekedy popisovaný ako celosvetová účtovná kniha, ktorá je však obmedzená len na zaznamenávanie transakcií len v určitej mene, tak Ethereum by sa dalo opísať ako celosvetový počítač – miesto, kam ktokoľvek môže nahrať svoj program a mať istotu, že jeho kód bude spustený presne v tej podobe, ako bol zamýšľaný a že bude spustený na platforme tvorenej tisíckami počítačov po celom svete, ktoré – v mene zdieľanej zhody – overia výsledok a nie je možné ich všetky vypnúť či napadnúť. Táto technológia, ktorá už siedmy rok poháňa Bitcoin, rovnaká bezpečnosť daná použitú kryptografie plus navyše schopnosť vykonávať výpočtové operácie je teraz dostupná všetkým a vývojárom sa tak otvárajú nové príležitosti.

Využitie Etherea

Ethereum za dva roky existencie našlo veľa využití. Medzi tie najzaujímavejšie patrí:

  • decentralizovaná VPN služba
  • digitálne podpisy
  • platformy slúžiace na zbieranie peňazí od investorov
  • digitálne meny viazané na fiat peniaze alebo na zlato
  • vylepšené spravovanie digitálnych práv na hudbu
  • mobilné platobné služby pre zahraničných pracovníkov
  • decentralizované obchody
  • autentifikácia užívateľov pomocou smart kontraktov
  • a veľa ďalších…

Príklady využitia Etherea

Ako konkrétny príklad vezmime napríklad niekoho, kto chce prenajať bicykel s pomocou platformy Slock, čo je šikovný zámok s podporou Etherea. Vlastník kolesá zamkne koleso pomocou Slocku a vytvorí šikovný kontrakt, čo je v podstate niečo ako počítačový program a nahrá ho do Ethereovej siete. V tento okamih môže ktokoľvek poslať tomuto kontraktu nejaké Étery a kontrakt tieto Étery pošle svojmu tvorcovi a zároveň si poznamená, že odosielateľ má právo odomknúť zámok, povedzme na tri hodiny. Užívateľ potom príde k bicyklu a zo smartphonu pošle digitálne podpísanú správu zámku, ktorý si v blockchaine pri tom-ktorom kontrakte overí, že používateľ má právo na odomknutie po dobu troch hodín. Toto celé sa vykoná bez toho, aby to zahŕňalo platobnú bránu, servery alebo akúkoľvek tretiu stranu, spoločnosť predávajúcu múdre zámky nevynímajúc. Tým pádom každý, kto takýto zámok používa, si môže byť istý, že zámok zostane fungovať aj keď jeho výrobca ukončí prevádzku a vypne firemné servery, či ak by si začal za služby účtovať premrštené poplatky.

Ďalšie využitie je naporúdzi – digitalizácia reálneho majetku (zlato, akcie, …), oveľa viac bezpečná náhrada internetovej infraštruktúry (napr DNS a certifikačnej autority), spôsoby ako spravovať online identitu bez závislosti na centrálnom poskytovateľovi. V súčasnej dobe (marec 2016) je viac ako sto startupov po celom svete, ktoré pracujú na nejakej aplikácii využívajúcej Ethereum. (Zdroj: Coincenter.org)

Udalosti okolo odcudzenia éterov

Dňa 18. júna 2016 kvôli chybe v zdrojovom kóde boli vykonané právoplatné transakcie, ktoré mali za následok odcudzenia 3,6 milióna éterov. Vo vtedajšej cene sa jednalo o cca 50 miliónov dolárov, dnes (november 20117) je to cca 1,1 miliardy USD.

V priebehu ďalších dní bol väčšinovú silou siete odhlasovaný zásah (Hard fork) do ethereovej siete s cieľom vrátiť ukradnuté étery investorom. Odhlasovaný Hard fork bol úspešný, vykonaný 20. júla 2016, vyťažením bloku č. 1 920 000.

Decentralizovaná povaha siete však neumožňuje ani tvorcom zastavenie pôvodného blockchainu/bločenky. Starý blockchain mal po prvom dni iba 0,5% silu a odporcovia zásahov do siete naďalej udržiavajú tento blockchain v chode. Títo odporcovia vyhlásili pôvodný blockchain za apolitický a nezmanipulovateľný a vznikla nová mena, dočasne nazvaná Ethereum Classic.

Od 24. júla 2016 je Ethereum Classic obchodovateľná na jednej z najväčších búrz kryptomien poloniex.com. Predovšetkým vďaka možnosti obchodovať novú menu sa k starému blockchainu opäť pripojilo viac ľudí a sila siete dosahovala dňa 26.7.2016 už 8% siete novej bločenky/blockchainu.

Dnes teda existujú dve Ethereové siete, ktoré vykonávania transakcie a chytré kontrakty, zatiaľ s veľmi odlišnou cenou. (Zdroj:cs.wikipedia.org/wiki/Ethereum)

Enterprise Ethereum Alliance (EEA)

V marci 2017 rôzni blockchain/bločenkoví nováčikovia, výskumné skupiny a spoločnosti Fortune 500 oznámili vytvorenie Enterprise Ethereum Alliance (EEA) s 30 zakladajúcimi členmi. Do mája mala organizácia 116 členov, vrátane spoločností, ako sú ConsenSys, Microsoft, Intel, ING a ďalšie.

Banky a finančné inštitúcie, firmy ako Samsung, Deloitte, RWE či IBM skúmajú možnosti využitia decentralizovaného virtuálneho stroja pre aplikácie ako je zjednodušenie a automatizácia obchodovania s financiami až po sledovanie vernostných bodov zákazníka či darčekové karty.

Účelom EEA je koordinácia vývoja open-source verzie, aj neverejnej časti blockchainu určenej na riešenie korporátnych problémov v bankovníctve, manažmente, zdravotníctve a podobne s pomocou ostatných vývojárov z EEA. Niektorí členovia aliancie prejavili záujem o implementáciu neprístupných časti do verejného Etheruem blockchainu, sú tu ale veľké pochybnosti v podobe možných bezpečnostných a regulačných problémov spojené so vzájomným premostením blockchainov/bločeniek. Od júla 2017 má EEA už 150 členov, napr. MasterCard, Cisco Systems, alebo Scotia Bank.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 3.11.2017 a aktualizovaný 8.1.2021. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Komentáre

  1. Julo

    Na svete sa po vzniku Bitcoinu v priebehu rokov vyrojili kryptomeny ako huby po daždi. Mnoho podvodných rýchlokvasených firiem sa chcelo zviesť na tejto vlne a vytvorili si virtuálne meny, ktoré si nič netušiaci užívatelia kupovali za hotové peniaze. Tieto meny sú však bezcenné a neobchodujú sa. Bitcoin a pár nasledovníkov, medzi ktoré patrí aj Ether sú však obchodovateľné meny.

  2. lena

    Ďakujem za dobrý článok, teraz už lepšie rozumiem ako to celé funguje… akurát rozmýšľam nad investíciou do Etherea. Kurz dosť kolíše, tak si musím naštudovať nejaké obchodovacie praktiky, keby ste náhodou mali nejaký tip na dobrý zdroj, dajte vedieť. 🙂

Pridaj komentár