(, EuroEkonóm.sk ,  5)

Kryptomeny a virtuálne peniaze

Kryptomena (alebo tiež virtuálna mena, virtuálne peniaze, virtuálne platidlo, cryptocurrency) je digitálne platidlo, ktoré je určené na on-line obchodovanie. Je založená na kryptografii, ktorej cieľom je zvýšiť bezpečnosť virtuálnej meny. Hlavná definícia kryptomeny je, že využíva a implementuje princípy kryptografie na vytvorenie distribuovanej, decentralizovanej a bezpečnej digitálnej meny. Virtuálne peniaze sú novým a perspektívnym odvetvím virtuálnej ekonomiky, čo prináša mnohé výhody i úskalia.

Kryptomena je digitálna internetová mena, ktorá je založená na zložitom a šifrovanom matematickom algoritme. Výpočtom, overením a zašifrovanie časti (bloku) tohto algoritmu, môžete časť meny v nájdenom bloku získať (vyťažiť). Môžete si ju tiež kúpiť, teda vymeniť doláre alebo eurá za Bitcoin a ten za ďalšie kryptomeny. Tak ako každá iná mena, sú kryptomeny určené predovšetkým na rýchle a bezpečné platenie služieb a výrobkov. Môžete teda veľmi rýchlo zaplatiť za výrobok alebo službu tomu, kto menu akceptuje. Vďaka kryptomenám sú platby kdekoľvek hneď a bez poplatku, čo je veľká výhoda, ak platíte za drobnosť ktorej cena je nižšia, než niektoré poplatky za online platby.

Druhy kryptomien

Kryptomeny delíme do dvoch základných skupín. Meny odvodené od Bitcoinu a meny odvodené od Litecoinu, nazývané tieť Altcoiny. Úplné prvenstvo bude mať navždy Bitcoin. V ďalšej vlne po ňom vznikla druhá generácia coinov, ako sú Peercoin, Litecoin a ďalšie. Ďalej sme mali akúsi tretiu generáciu kryptomien, ktorá priniesla veľmi zaujímavú menu Dogecoin, ktorá do komunity priviedla veľké množstvo nových priaznivcov a stále si drží prvenstvo v počte fanúškov a užívateľov. V roku 2014 začala nová generácia medzi nimi sa zdá byť najúspešnejšie Monero – XMR. A ďalšie obrovské množstvo nových a nových mincí, z ktorých len málo má možnosť prežiť a byť hodnotnými a využívanými.

Jediné, čo od seba delí tieto meny je hardvér na ťaženie a spôsoby distribúcie. Inak je možné ich v zmenárňach (na burzách) premieňať za fiat peniaze, alebo ich meniť navzájom. Každá nová mena prináša množstvo nápadov a sľubov a je to úplná marketingová plejáda. Od revolučných spôsobov distribúcie a bezpečnosti až po dôraz na ekológiu, poprípade vedu. S ohľadom na to, že mnoho ľudí označuje kryptomeny za socálny a softvérový experiment, sa potom medze nekladú ničomu.

Dejiny kryptomien a Bitcoin

Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať, bol Bitcoin v roku 2009. Dňa 3. januára 2009 bol vytvorený prvý blok v blockchaine (reťazi blokov, tzv. Bitcoin Genesis Block) a za jej autora sa považuje človek alebo skupina s prezývkou Satoshi Nakamoto. Onedlho nato nasledovali ďalšie kryptomeny (Litecoin v 2011, Namecoin v 2011, Peercoin 2013, atď.). Média venovali veľkú pozornosť najrozšírenejšiemu Bitcoinu, Bitcoin ale nie je zďaleka jedinou virtuálnou menu, v skutočnosti ich už existujú stovky. Dnes (november 2017) existuje viac ako 1.000 virtuálnych mien, z nich patria k najpopulárnejším kryptomenám Bitcoin, Litecoin, Ripple, Dash, Monero a Ether/Ethereum Classic. Ich trhová kapitalizácia sa odhaduje na 1460 miliárd USD (12. september 2017) a každým dňom výrazne rastie. Pozrite si aktuálnu trhovú kapitalizáciu kryptomien ku dňu 13. 12. 2017.

Fiat money

Fiat peniaze, resp. fiat meny typu dolár, euro, rubeľ či jen, sú v súčasnosti považované za univerzálne platidlo ovládané centrálnou bankou. Nie sú kryté majetkom alebo drahými kovmi čo znamená, že centrálna banka môže kedykoľvek do obehu pustiť nové mince. Väčšinou preto, aby bolo možné zaplatiť štátne výdavky alebo kvôli stimulácii ekonomiky. To, okrem iného, znamená, že súčasné meny sú v podstate bezcenné a máme ich k dispozícii nekonečne veľa. Dôvod, prečo pre nás majú hodnotu je jednoduchý. Kolektívne sme sa na tom dohodli. Slovo fiat pochádza z latinčiny a v doslovnom preklade znamená „nech sa stane“, v spojení s peniazmi je však častejšie chápané ako „príkaz, autorizácia, konkrétne od vlády, že sa peniaze stávajú zákonným platidlom.“

Tento vynález v posledných desaťročiach umožnil explozívny rast svetovej ekonomiky. Sme „bohatší“, ako kedykoľvek predtým. Benefity fiat peňazí však v poslednej dobe začínajú ustupovať a do popredia sa dostávajú rôzne problémy počnúc od inflácie až po fakt, že všetky „moderné“ krajiny (vrátane Slovenskej republiky) sú „po uši zadĺžené“. Z toho, samozrejme, vyvstáva otázka, komu tie peniaze dĺžime. (Zdroj: Kryptomagazin.sk)

Virtuálne peniaze VS. fiat meny

Pri porovnaní kryptomeny s klasickými menami (fiat peniaze ako napr. USD, EUR, CZK atď.) je základný rozdiel v tom, že žiadna skupina alebo indivíduum nemôže zvýšiť množsto kryptomeny v obehu (pri súčasných klasických menách naopak zvyšuje počet peňazí v obehu centrálna banka a komerčné banky podľa vlastného uváženia). Predstavujú distribuovanú, decentralizovanú a bezpečnú alternatívu k fiat menám. (Zdroj: Wikipedia – Kryptomena) To zabezpečuje technológia budúcnosti – blockchain (možno sa čoskoro dožijeme, že sa na Slovensku bude písať blokčein alebo blokčejn :-D).

Výhody a nevýhody virtuálnych peňazí

Bitcoin a ďalšie virtuálne meny majú niekoľko rozdielnych vlastností, ktoré ho odlišujú od vládnych mien. Medzi výhody patria:

  • decentralizácia a deregulácia – Kryptomeny nepoznajú hranice a regulácie klasických fiat mien. Aj to je dôvod, prečo každý deň naberajú na popularite. Napr. Bitcoinová sieť nie je kontrolovaná jedným ústredným orgánom a teda žiadna ústredná autorita nemôže ovplyvňovať menovú politiku. Transakcie sú spracovávané počítačmi, ktoré ťažia Bitcoin.
  • jednoduchosť platieb – Platby sú rýchle v porovnaní s prevodmi vykonávanými cez banky. Minimálne alebo žiadne poplatky za prevod. V porovnaní s prevodom fiat peňazí, poplatky za prevod Bitcoinov sú typicky veľmi nízke (menej ako jeden cent za prevod jedného Bitcoinu). Pri posielaní fiat peňazí môžu byť poplatky v niektorých prípadoch až 5%.
  • deflačný charakter – Väčšina krajín má právo vydať nové peniaze. Tým, že sa zvyšuje množstvo peňazí v cirkulácii sa daná mena znehodnocuje (inflácia). V prípade Bitcoinov je celkové množstvo peňazí v obehu konečné a dopredu známe, nemôže presiahnuť 21 miliónov Bitcoinov.
  • anonymita – Na jednej strane je anonymita transakcií výhodou, ale na druhej strane virtuálne meny umožňujú nezákonné obchodovanie.

Medzi hlavné a závažné nevýhody kryptomien patria:

  • vysoká volatilita – Nie je nezvyčajné aby cena kryptomien narástla, alebo sa znížila aj o 10% a viac v priebehu jedného dňa.
  • bezpečnosť – Údaje k Bitcoin peňaženkám môžu byť ukradnuté a sú terčom hackerov. Obchodovanie cez regulovaných brokerov umožňuje tento risk minimalizovať.
  • nenávratnosť – Ak sa omylom pošlú Bitcoiny na nesprávnu adresu, sú nenávratne stratené. (Zdroj: Akoobchodovat.sk)

Ako funguje blockchain?

Blockchain (bločenka) je distribuovaná databáza chránená šifrovaním tak, že zaručuje bezpečnosť informácií a chráni pred prístupom a úpravami od nevyžiadaných tretích strán. Využitie blochkchain technológie je neobmedzené, umožňuje vytvárať bezpečné transakcie medzi stranami bez potreby sprostredkovateľa. Odstránením sprostredkovateľov a režijných nákladov, bločenkové technológie majú potenciál výrazne znížiť transakčné poplatky, skrátiť čas transkacií z dní na minúty a spracovávať ich 24 hodín denne.

Najväčšiou devízou blockchainu, resp. bločenky je ich transparentnosť (nazývajú sa aj ako technológia pravdy). Dáta sa ukladajú do samostatných úložných celkov zvaných block. Tieto bloky sa ukladajú do reťazca jeden za druhým, preto chain.

Bločenka je je bezpečná. V prípade globálnej katastrofy bude blockchain fungovať, kým bude na svete existovať aspoň jeden počítač, ktorý bude mať uložený tento reťazec. Stovky miliónov počítačov, na korých sa ten-ktorý blockchain nachádza, však zaisťujú, že táto situácia nehrozí. Blockchain je možné využiť napríklad na elektronické voľby, hodnoverné ukladanie katastrálnych a matričných informácií, na registráciu vozidiel a podobne. (Zdroj: Blockchainslovakia.sk)

Výhody blockchain technológie

Prostredníctvom kryptomeny môžete prenášať tisícky eúr z jednej krajiny do druhej s poplatkom menej ako 5 eurocentov prakticky okamžite. Ak to porovnáme s platbou prostredníctvom bankového prevodu, budete musieť čakať celý deň a zaplatíte poplatok niekedy až 3 % z čiastky prevodu (ak ide o zahraničnú platbu). Okrem toho, banka bude registrovať, že sa koná presun peňazí, zatiaľ čo u kryptomeny nemá nad takouto transakciou dohľad.

  • lacná a rýchla – nevyžaduje centralizované zabezpečené servery a dokáže zaznamenávať obchody v reálnom čase, čo znamená okamžité prevody peňazí či aktív
  • transparentná ale anonymná – záznamy o prevodoch si môže prečítať každý, kto má verejne prístupný kľúč (nie sú však identifikovateľné osoby, kto a komu prevádza peniaze)
  • bezpečná – šifrovanie zabezpečuje, že obchody môžu robiť len autorizovaní účastníci s potrebnými prostriedkami, pričom záznamy sa už nedajú spätne meniť

Získavanie, platba a uchovanie kryptomien

Ako získať virtuálne peniaze?

Kryptomeny je možné získavať rôznymi spôsobmi, podľa ich charakteru a princípov fungovania. Medzi hlavné spôsoby získavania kryptomeny patria:

  1. Ťažba kryptomeny
  2. Nákup (na burze)
  3. Založenie vlastnej kryptomeny
  4. Odmena za aktivitu
  5. Zisky z obchodovania (investície do kryptomeny)

Platba kryptomenou v reálnom živote

V súčasnosti nájdeme aj na Slovensku mnoho miest, kde môžeme zaplatiť virtuálnymi peniazmi a ich počet rastie. Patria medzi ne hlavne internetové obchody s elektronikou (august 2017). Ak chcete vedieť, kde sa dá platiť Bitcoinom a inými virtuálnymi menami, pozrite si mapu Slovenska na stránke Coinmap.org.

Kde uskladniť virtuálne peniaze?

Aby ste mohli využívať virtuálne meny, musíte mať virtuálnu peňaženku, cez ktorú budú prúdiť transakcie. Peňaženky môžu byť softvérové a hárdverové.

Charakteristiky jednotlivých virtuálnych mien

Dnes Bitcoin zďaleka nie je jedinou kryptomenou na trhu. Myšlienkou decentralizovaného digitálneho platidla sa inšpirovalo mnoho ďalších skupín, ktoré vytvorili celú paletu rôznych technológií. Medzi najväčšie kryptomeny patrí Ripple, platobný systém, ktorý umožňuje platbu v rôznych menách, podobne ako PayPal. Ripple ovláda jedna spoločnosť, ktorá zároveň vlastní viac než 60 percent Ripple kryptomincí. Naopak, medzi systémy spĺňajúce tradičnú definíciu kryptomeny patrí Litecoin, Ethereum, Monero, Dash či Zcash.

Verejná ponuka kryptomien –  Initial Coin Offering, ICO

ICO je skratka anglických slov Initial Coin Offering, čo sa dá voľne preložiť ako prvotná (verejná) ponuka digitálnej meny. Je to prvý verejný predaj digitálnej meny ešte pred tým, než sa táto mena dostane na burzy. Projekty založené na kryptomenách sa týmto snažia získať kapitál pre svoje ďalšie fungovanie. ICO je investičný fenomén dnešnej doby. Ponúka veľa príležitostí, pretože je možné získať za nízku cenu kryptomeny, ktoré môžu v budúcnosti mať veľkú hodnotu. Ale ako to už s investíciami s potenciálnymi vysokými ziskami býva, sú spojené s veľkými rizikami. Neexistujú záruky, že konkrétny projekt uspeje a že hodnota jeho kryptomena vzrastie.

Ako funguje ICO?

ICO sa inšpirovalo klasickým IPO (Initial Public Offering), čo je verejná ponuka akcií. Keď chce tradičná firma získať dodatočný kapitál, môže časť svojich akcií verejne ponúknuť na predaj. Záujemcovia z radov verejnosti zaplatia za akcie určitú cenu a firma tak získa kapitál.

Verejná ponuka akcií je vo väčšine krajín regulovaným procesom, ktorý podlieha prísnym pravidlám. Z tohto dôvodu je spojená s množstvom nákladov a môžu si ju dovoliť väčšinou len etablované firmy alebo začínajúce firmy so silným zázemím.

ICO, teda verejná ponuka digitálnej meny, funguje podobne, a zatiaľ nie je regulovaná, takže je nákladovo oveľa lacnejšia. Aj keď prichádzajú prvé signály o zmenách v tomto ohľade. Nedávno americký SEC rozhodol, že niektoré ICO majú povahu emisie cenných papierov, a preto podliehajú regulácii.

Do ICO sa púšťajú firmy či projekty, ktoré sú presvedčené, že s využitím digitálnej meny či mien dokážu vyvinúť či vyvinuli užitočnú platformu či napríklad aplikáciu. Alebo môže ísť o vytvorenie úplne novej digitálnej meny.

Investícia do ICO

Takéto projekty väčšinou stoja na nápade produktu či jeho vývojovej verzie, ktorá používa vlastné kryptomeny (tokeny). Táto mena je zásadná pre fungovanie projektu, a preto je predpoklad, že ak bude projekt úspešný, hodnota tejto meny porastie.

Autori nových projektov preto ponúkajú v rámci ICO kryptomeny proprietárne pre ich projekt na predaj verejnosti. Verejnosť ich menu kupuje zo špekulatívnych dôvodov, pretože verí, že projekt uspeje, hodnota meny vzrastie a v budúcnosti bude možné ju predať so ziskom. Vývojári projektu týmto spôsobom získavajú kapitál pre ďalšie fungovanie.

U ICO je potrebné si uvedomiť, že na rozdiel od akcií a IPO vo väčšine prípadov s nákupom kryptomeny nezískavate žiadny podiel na hospodárskych výsledkoch spoločnosti či hlasovacie práva. Preto je treba investície do ICO vnímať odlišne. Teoreticky je možné, že projekt bude úspešný, ale s ním spätá kryptomena na hodnote neporastie. A čisto hypoteticky môže nastať aj opačná situácia, hodnota meny bude rásť, aj keď sa projekt nebude vyvíjať moc dobre.

Úspešné ICO a podvody

Podľa vyššie popísanch princípov sa realizoval už celý rad úspešných štartov projektov, ale aj podovodov. Medzi najúspešnejšie ICO patrí Ethereum, Stratis či Antshares. Hodnota ich kryptomeny vzrástla od ICO o desiatky tisíc percent. Zástup prvotných investorov sa vďaka tomu stal dolárovými milionármi. Takým projektom trvalo len pár rokov (niekedy aj menej), než hodnota ich tokenov narástla do takých výšin. Na druhej strane ale veľa podvodníkov realizovala ICO pre projekty, ktoré boli len prázdnymi schránkami. Cieľom bolo iba vybrať peniaze od verejnosti a zmiznúť.

Využitie kryptomien

Hlavnou výhodou kryptomien je rýchlosť a jednoduchosť platby. Potrebujete len jeden platobný údaj a platba môže prebehnúť v poriadku v priebehu pár sekúnd až desiatok minút. Zvyčajne treba 15 minút. Na uchovanie meny vám slúži peňaženka, ktorú môžete mať v počítači, ale i napríklad v telefóne a platiť pri chôdzi pomocou QR kódu. Ďalej môžete kryptomeny využívať pre obchodovanie, či už pre zábavu, alebo zisk. Môžete ich v zmenárňach predávať, keď je ich kurz vyššia a naopak. Prevodom na iné meny a využitím ich nárastov a prepadov potom môžete svoj zostatok v peňaženke navyšovať a mať na viac mikrotransakcií a platieb za drobnosti. Pri takomto konaní sa riaďte predovšetkým platnými zákonmi a vlastným rozumom. Obrovské objemy peňazí sa totiž stratili po napadnutí bezpečnosti zmenární, kedy boli pravdepodobne falošnými transakciami reprodukované a realizovali obrovské výbery. Užívateľom už asi nikdy ich Bitcoiny nebudú vrátené. Ďalším budúcim prínosom Bitcoinu môže byť schopnosť bezpečného zašifrovaného prenosu, kedy sa v budúcnosti veľa očakáva od prenosov ďalších mien, alebo dokumentov, povedzme prilepených k transakcii prenosu Bitcoinu.

Bezpečnosť kryptomien

Princíp bezpečnosti kryptomien je založený na jednoduchom princípe overovaní údajov všetkými účastníkmi v sieti. Teda pomyselne každý vie, koľko máte v peňaženke a komu ste koľko zaslal. Tvorcovia kryptomien ich označujú za bezpečné, nefalšovateľné a neodcudziteľné.

Bezpečné investície do kryptomien

Pár rychlých a dobrých rád pre začiatočníkov:

  • Investujte vždy toľko, koľko ste ochotní stratiť, bez toho aby vám to zničilo život.
  • Rozložte investície do viacerých zmenární pre prípad, že jedna z nich bude vykradnutá.
  • Peniaze v peňaženkách vo vašom PC vždy zálohujte, zálohy ukladajte na off-line media.
  • Nepoužívajte rovnaké prihlasovacie mená na viacerých účtoch.

Bezpečné využitie kryptomien

Ku kryptomenám začínajú zaujímať postoje ľudia, vlády i ekonomické systémy. Zatiaľ sú ich postoje skôr úsmevné a rozporuplné a pôsobia ako strach z neznáma. Predovšetkým sú označované za dobrý nástroj na nákup zbraní a drog pre teroristov. V skutočnosti sa už stali prípady, keď boli poskytnuté a vymenené vedome kryptomeny na nákup drog a nelegálneho tovaru a služieb, rovnako ako sa k tomu odjakživa zneužívajú bežné peniaze a komodity, zlato alebo ľudské životy. V skutočnosti ale za Bitcoinom stojí obrovská partia ľudí, veľmi schopných programátorov, vývojárov, inovátorov a cieľavedomých obchodníkov, ktorí majú s Bitcoinom len tie najlepšie úmysly.

Autor: EuroEkonóm.sk

Tento príspevok bol vytvorený 2.11.2017 a aktualizovaný 19.9.2022. Pozrite si ďalšie príspevky autora EuroEkonóm.sk.

Už ste čítali?


Komentáre

  1. AM

    Takže sa vrátime k tomu, čo bolo za socializmu – každá koruna bola krytá zlatom/majetkom (presne definovaný objem peňazí). Nie je to žiadna inovácia, iba spôsob návratu k minulosti za cenu straty kontroly a v spojení s tým ako sa ľudia učia, že majú myslieť iba na seba a svoje ciele je to ideálny nástroj ako odstrániť akýkoľvek vplyv bežného občana na ekonomiku. 🙂

  2. SuchSoft

    Úmysel obrovskej partie ľudí, spomínanej na konci článku, síce mohol byť dobrý, ale skúšal niekto zrátať, koľko energie sa minulo, a teda aj koľko znečistenia životného prostredia vzniklo, a vzniká ťažením kryptomien?!!!

  3. mišiak

    krásna štúdia , len staré údaje, ideálne by bolo ich aktualizovať raz za rok

  4. energy

    K čomu je dobrý takýto trhový mechanizmus? Uniká mi racionálny prínos pre ľudí takéhoto byznisu. Tažba bitcoinu (elektrické napájanie týchto nezmyselných počítačov) celosvetovo spotrebuje 120 TWh elektriny (4-násobok spotreby Slovenska!!!)
    K čomu je to dobré? Hráme sa tu na úsporu energií, energetickú efektívnosť, obnoviteľné zdroje a tu máme príklad extrémneho plytvania elektriny. „ťažiari“ bitcoinu masívne expandujú v Iráne, pre lacnú elektrinu v tejto krajine, ktorá pochádza z 55% z plynu a 42% z ropy. Časom spľasne aj bublina bitcoinu a po tejto činnosti ostane len milióny kusov nepoužiteľnej elektroniky a miliardy ton CO2 zo spálených fosílnych palív použitých pre výrobu elektriny.

  5. Maroš

    Dobrý článok pre začiatočníkov. Ešte by som do článku doplnil možnosť, kde sa dá krypto kúpiť. Ja som na svojom webe nejaké návody aj spísal.

Pridaj komentár